Murat MERİÇ/muratmeric@gmail.com

İlhan Mimaroğlu’nu nasıl tarif etmek gerek? Besteci, yazar, film ve müzik eleştirmeni, müzik tarihçisi, radyo programcısı, prodüktör, gazeteci ve huysuz. Bütün bunlar bir yana, hukukçu. Sadece “elektronik müziğin mucidi” demek bile büyüklüğünü anlatmaya yeter. Dün sabah, yıllardır yaşadığı New York’ta dünyaya gözlerini yuman Mimaroğlu böyle biri işte.

1945’te, henüz 19 yaşındayken müzikle ilgilenmeye başlamış, 1955’te Rockefeller bursuyla Amerika’ya gitmiş, New York’taki Columbia Üniversitesi’nde okumuş, oradan dönmemiş. Oradaki kariyerini anlatmaya satırlar yetmez, merak eden bulup okur. Guggenheim ödülüyle taçlandırılan, dünya müziğini etkileyen yoğun bir dönem bu. Yayınlanan onlarca bestesinin yanında Nino Rota ile müziklerini yaptığı Fellini filmi “Satyricon”u unutmamak gerek.

Bilhassa elektronik müzik üzerine çalışan Mimaroğlu, bunun kitabını da yazdı. “Elektronik Müzik” (Pan Yayıncılık, 1991) tek kitabı değil: “Günsüz Günce” (1989), “Ertesi Günce” (1994) ve “Geldim Gördüm Geçtim Gittim” (1999), onun Pan tarafından yayınlanan, muhakkak okunması gereken kitapları. Bir de tuhaf ütopyası “Yokistan Tasarısı” (1997) var. Cumhuriyet’teki yazılarını topladığı “Karşı Köşe”yi de (İyi Şeyler Yayıncılık, 1996) unutmayalım. İlk kitabı, ilk Amerika seyahatini takiben Ankara’da kendi  bastırdığı ve John Marshall’a ithaf ettiği “Amerika Sesleri / Bir Musiki Yolculuğu Notları” (1956). Sonrasında “Caz Sanatı” (Yenilik Yayınları, 1958), “Musiki Tarihi” (Varlık Yayınları, 1961) ve “11 Çağdaş Besteci” (Forum Yayınları, 1961) var. Üçü de henüz aşılamamış kaynak kitaplar. Sonuncusu hariç diğerlerini bulmak güç. Kalemi kıvrak, dili keskin, zaman zaman cümleleri bomba etkisinde. Huysuzluğu bilhassa güncelerine sinmiş, Sting’den Martin Scorsese’ye, Mozart’tan Galatasaraylılara herkes iğnelerinden payını almış! Uçakta sigara içirmedikleri için New York’tan İstanbul’a gelmeyen, 1997’deki son seferinde tanışma şansına eriştiğim ve huysuzluğunu bizzat etüd ettiğim bir büyük “insan”dı Mimaroğlu.

Şunları da ekleyelim: İlhan Mimaroğlu, soyadından da belli olacağı üzere Mimar Kemaleddin Bey’in oğlu. Modalı. Klarnetçi. Memleketin ilk caz grubu olan Necdet Alpün Orijinal Oktet’in kurucularından. ‘60’ların ikinci yarısında,“kardeşi” Aykut Sporel’in plak firması Ezgi’nin yayınladığı masal plaklarını da müziklemiş. Pop ve rock dünyasına pek çok ismi kazandıran, soul’un kalesi olan Ertegün’lerin Atlantic’inin önemli prodüktörlerinden. 16. İstanbul Caz Festivali’nde “Yaşam Boyu Başarı” ödülünü aldı, sigara meselesi yüzünden memlekete gelemediği için ödül Kerem Görsev tarafından kendisine iletildi.

Bugün kendisini tanımıyorsak bu bizim ayıbımız. Merak edenlere son bir tüyo verelim: Kayıt altına alınmış bütün bestelerini bizzat gelerek Borusan Müzik Kütüphanesi’ne bağışlamıştı. Türkiye için yaptığı son hayırlı işti bu. Gidip dinlemek, kitaplarını okumak, onu gelecek kuşaklara taşımak boynumuzun borcu.

birdirbir.org, 18 Temmuz 2012

Etiketler:
X