Çocuğunuza küçük yaştan sanatı öğretirseniz, hangi mesleği seçerse seçsin, çirkinliklere tahammül edemez.

 

Yalnız bu kadarla kalmaz, bir sanat eserini anlamak için ön bilgiye sahip olacağından büyüdüğünde, sanatı hayatın içine yedirir.

 

Süreyyya Evren’in ‘Osman Hamdi Bey’den Picasso’ya Çocuklar İçin Sanat’ kitabı çocuklarınıza sanatı sevdireceğiniz bir çalışma. Süreyyya Evren’in kitabını Fatih Aksular resimlemiş.

Bir soru sormalı önce: Çocuk sanatla nasıl ilgilenir?

Önce gezip görerek, sonra gördüklerini kitapta tekrar gördüğü zaman muhakkak soracak, hakkında bilgi isteyecektir. Tekrar gezdiği zaman ise sanat bilinciyle yaklaşacaktır.

Sanat tarihinden anılar, çocuğun belleğine daha kolay yerleşir, çünkü öyküsü vardır. Süreyyya Evren bunu kendine üslup olarak alıyor. Örneğin; Ressam Degas ile şair Mallermé’nin konuştukları konu, her tür sanatın ayrı ayrı özelliklerle gerçekleştirildiğini gösterir ve sanatla ilgili temel bir gerçeği dile getirir: “Sanat yaratmak için duyguları önemlidir.”

 

Test sorularıya öğrenmeyi pekiştiriyor

 

Her konuşmadan, her anıdan sonra aktarılan sanata dair bilgi, öğrenmenin, anlamanın, kavramanın yoğunluğunu artırıyor. Örneğin; “Resim bir iletişim biçimi de olabilir” diyor yazar. Nasıl? “Bir resimle babanıza acıktığınızı nasıl ileteceksiniz, onun resmi var” diyor. Bilgileri çocuk okurunu sıkmadan ince bir mizahla veriyor. İyi hazırlanmış test soruları ise öğrenmeyi pekiştiriyor.

 

Çocuğunuzun size soracağı; Sanatın işlevi, etkisi nedir, sanatçıların yaşamımızdaki rolü nedir sorularını şöyle cevaplıyor Evren: “Sanatçılar ipucu konusundan çok iyidirler. Dünyayı anlamamız için değişik değişik ipuçları verirler. En başarılı yaptıkları işlerden biri  de dünyaya bakışımızı değiştirmektir. Açıkçası sanatçılar başka türlü bakmak konusunda muhteşemdirler.”

Çocuklara sanat sevgisi aktarırken, önemli akımları, önemli sanatçıları da öğretiyor kitap. Sonundaki “Kim Kim Ola?”da değişik, ironik bir üslupla yazılmış biyografileri okuyabilirsiniz. Küçük Sözlük, Kitap Biter Sanat Bitmez yararlı başvuru kaynakları. Çocukları sanata yaklaştıran, sanatın hayat içindeki yerini öğreten bir kitap.

Doğan Hızlan, Hürriyet, 18 Nisan 2015

X