13 sonuç gösteriliyor

Sale!

Müziğin İçsel Oyunları

25,00 22,50

Sahne Başarısını Artırmanın Yolları

Sale!

Türk Müziği Makam Rehberi (CD’li)

60,00 48,00

İlk kez 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti kültür projeleri kapsamında Turkish Music Makam Guide adıyla İngilizce yayımlanan kitap, gördüğü büyük ilgi üzerine Türkçe olarak yayıma hazırlandı. Kitabın ekindeki iki CD'de kitapta  işlenen makamlarla ilgili Murat Aydemir'in tanbur taksimleri ve eser icralarından örnekler yer alıyor.

Sale!

Makamsal Dikte ve Solfej

18,00 16,20

Makamsal Dikte ve Solfej

Makamsal Dikte ve Solfej iki ana bölümden oluşuyor.Birinci Bölümde makam terimi ve kavramına ilişkin kısa ve özlü bir tanımlama ve açıklamadan sonra makamın iki ana ögesi olan dizi ve seyir işleniyor.Makam dizilerinin yapı ve kuruluş ögeleri tablolaştırılarak ve notalanarak en uygun örneklerle gösteriliyor.İkinci Bölümde makamsal işitme/yazma(dikte)ve okuma(solfej)ile ilgili kısa ve özlü bir açıklamadan sonra dörtlüler ve beşlilerle işitme/yazma ve okumaya ilişkin hazırlanma,alıştırma ve çalıştırmalara yer veriliyor.Bu temel oluşturucu ve hazırlayıcı alt bölümün ardından da makamsal işitme/yazma ve okumaya ilişkin hazırlanma,alıştırma ve çalıştırma parçaları sıralanıyor.Tüm bu örnek hazırlanma,alıştırma ve çalıştırma parçalarının yerinden yazımlı ve diyapazona göre duyulduğu yerden yazımlı olarak ikişer dizekli verilmesi kitabı daha anlamlı ve yararlı kılıyor.Bütün bunlar Türk müziğinin geniş ve zengin yelpazesinden seçilen 12 makam üzerinde tasarlanıyor ve gerçekleştiriliyor.Kitabın kapsamı ve içeriği kuramsal ve uygulamalı olarak son derece işlevsel ve kullanışlı bir biçimde örülüyor.Bu örgüde son derece açık ve anlaşılır bir sözel ve sesel dil kullanılıyor.Güzel sözel dilimiz Türkçe ile sesel dilimiz Müzikçe çok iyi bir uyum gösteriyor.Kitapta bilimsel,sanatsal ve tekniksel ögeler birbirleriyle çok iyi kaynaştırılıyor ve iç içeleştiriliyor.Ayrıca kitapta yer alan çeşitli örnek notaların ve işitme/yazma çalışması için seçilmiş parçaların ses kayıtlarını içeren bir CD bulunduruluyor.Bu CD kitabı daha da kullanışlı ve yarayışlı kılıyor.Böylece makamsal işitme/yazma ve okuma sürecini kuramsal ve uygulamalı yönüyle bir bütün olarak kapsayıcı,kuşatıcı ve doyurucu bir eser ortaya çıkmış bulunuyor.Bütün bu özellikleriyle Makamsal Dikte ve Solfej Meslekî Müziksel İşitme-Okuma ve Yazma derslerinde ve ders dışı çalışmalarında makamsal boyutta görülen ders kitabı,kaynak kitap ve özellikle uygulamalı çalışma kitabı sınırlılığını önemli ölçüde aşmayı sağlıyor.

Sale!

Bob Marley İle Hayatım No Woman No Cry

12,00 10,80

“Trench Town’daki devlet evinin bahçesinde oturduğumuz zamanları hatırlıyorum… Bu parlak gelecekte geçmişi unutamazsın… Ah, küçük sevgilim… Ah, küçük kardeşim… Gözyaşı dökme sakın, yok kadınım, ağlamak yok.”
Bob Marley

Rita Marley, ünlü reggae müzisyeni Bob Marley’i kuşkusuz en iyi tanıyan kişiydi. Onun hem karısı ve çocuklarının annesi, hem de grup arkadaşıydı. Bob Marley daha Trench Town’da müziğe meraklı, utangaç bir gençken de yanındaydı, yıllar sonra hayranlarını üzüntüye boğarak kansere yenik düştüğünde de…
Rita Marley’in, Hettie Jones ile birlikte yazdığı bu kitapta, müziğin akışını değiştiren bir dönemi, Rasta kültürünü ve tüm zamanların en çok sevilen müzisyenlerden biriyle evlenmiş olan inanılmaz bir kadının hayatını çok daha farklı gözlerle, çok daha yakından görme fırsatı bulacaksınız.

Sale!

Gürcüler

22,50 20,25

Düğünlerinden, cenaze törenlerine, dillerinden, tarihlerine her bir kültürel öğenin müzikle yoğrulduğu, insan sesinin birlikte iş yapmaktan, birlikte ağlamaya kadar harmanlandığı Gürcistan’a 2004-2009 yılları arasında gerçekleştirilen saha çalışması başta olmak üzere, yazılı, görsel ve işitsel kayıtlarla da harmanlanmış bir çalışmadır “Gürcüler” kitabı. Gürcistan, kültürel bakımdan komşusu Azerbaycan, Rusya, Türkiye, Ermenistan ve İran’dan oldukça farklı özellikler taşıyan ve bunu da hâlen bir biçimiyle taşımayı sürdüren bir ülke olarak varlığını sürdürmektedir. Bu farklılıkların en önemli yansımalarından biri de kuşkusuz hayatın her alanında kullanılan müziğin oluşturduğu; müzikal kültürel kimliktir. Elinizde bulunan bu kitapla, Gürcistan hakkında, tarihinden, diline, yaşayış biçimlerinden, kültürel değişimlerine kadar pek çok şey ama en çok da müziğine dair ne varsa fikir sahibi olacaksınız.

Sale!

Prens Dimitrie Cantemir

40,00 32,00

Eugenia Popescu-Judetz etnomüzikolog ve sanat tarihçisidir. Asıl uzmanlık alanı Türk musıkisi kaynakları ve Osmanlı seyirlik sanatlarıdır. ABD`nin Pennsylvania eyaletindeki Pittsburgh Duquesne Üniversitesi`nde öğretim üyesi ve üniversite müzesinde sanat danışmanı olarak görevli bulunan yazar, Doğu Avrupa ile Türkiye`nin halk musıkisi ve seyirlik sanatları hakkında dersler vermektedir. Türk musıkisi kaynakları ile Romen halk sanatları hakkında yayımlanmış çeşitli inceleme ve makaleler vardır. (Arka Kapak`tan)  Kitap, İngilizce`den çevrilmiştir.