5 sonuç gösteriliyor

Sale!

Senaryo Kuramı

20,00 16,00

Dramaturjik Otobiyografi Sahne 01.İç – Gün Antakya, yıl 1956. Annem 13. kez doğum yapıyor. – Merhaba yaşam, ver elini mücadele… Annem yediği balıktan zehirleniyor, üç gün aç kalıyorum. Ablam doğum yapıp imdadıma yetişiyor, annem iyileşene kadar bana süt anneliği yapıyor. Sahne 5. Dış – Gün Kuduz bir köpek beni ısırıyor. 40 gün karnıma iğne yapılıyor. Sahne 9. Dış – Çok karanlık Dokuzumdayım. Kızkardeşim 5 yaşındayken yanıyor. Kahroluyorum. Taş yontmaya başladım. Artık harçlığımı kazanıyorum. Sahne 23. İç, dış-Gece, gündüz Yaptığım heykel SSCB`den burs kazandırıyor. Artık Moskova Devlet Sinema Enstitüsü öğrencisiyim. Altı yılda üç kısametraj çekiyorum. Sahne 30. Hücreler, koridorlar vs. zaman belli değil. Türkiye`ye dönüyorum. 55 gün gözlerim bağlı sorgulanıyorum. 55 günde 5,5 kez WC`ye giriyorum. Sahne 30. devam 46. Piyade Alayı. Gece ve gündüz 1,5 yıl sakıncalı piyadelik yapıyorum ve ne şehit olabiliyorum, ne de gazi. Sahne 34. Haydarpaşa kampüsü. İç-Gün M.Ü.G.S.F. STV`de ev kirası karşılığı memurluk başlıyor…. Sahne 36. Moskova. İç dış-Gece ve gündüz. İnşaat taşeronu bir yapımcı buluyorum. İlk uzun metrajımı çekiyorum. Allah kimseye çektirmesin, benim çektiğim gibi. 42`ye geliyorum, yer-dünya, zaman-çok karışık Belli belirsiz bir yolda yürüyorum, nereye gidiyorum, bilmiyorum… -Semir Aslanyürek- (Arka Kapak) 1986 yılının sonlarına doğru SSCB Devlet Sinema Enstitüsü (VGİK) Oyunculu Film Yönetimi Fakültesi`nden mezun olup Türkiye`ye döndükten sonra, senaryoların hâlâ 1930`lu yılların yazım yöntemiyle yazıldıklarını gördüm. Yani sayfa ortadan bir çizgiyle ikiye bölünüyor, sol tarafa filmsel olayın metni, sağ tarafa da diyalog ve sesle ilgili notlar yazılıyor. Elime geçen birkaç senaryoyu incelediğimde ise, asıl sorunun biçimsel olmaktan çok ötede olduğunu ve senaryoların herhangi bir kompozisyondan yoksun, diyalektik gelişmeye yatkın olmayan mekanik bir hareketin şematik bildiriminden ibaret olduklarını fark ettim. Yazar bu kitabında senaryonun yazımındaki inceliklere ve tekniklere dikkati çekiyor. Kitap, sinema dramaturjisi, film senaryosunun kompozisyon sorunları, film senaryosunun biçimsel sorunları başlıklı üç bölümden oluşuyor.

Yaşamın Merkezi: Karnımız

Yorgunluk, depresyon, sırt ağrısı, şişmanlık, uykusuzluk, cinsel sorunlar… Bütün bu sorunlarınızla başedebilmek için osteopat ve diyetisyen Pierre Pallardy, 35 yıllık deneyimlerinin sonucu olan çok basit bir metot sunuyor size. Karnınızı iyileştirmek. Karın yaşamın merkezidir. Ve artık karnın beynimize nörotransmiter ağlarıyla doğrudan bağlı olduğu ve bağışıklık hücrelerinin yüzde sekseninin burada üretildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hasta bir karnı iyileştirerek ve beyinle uyumlu hale getirerek, hem fonksiyonel sorunlardan kurtulmak hem de bu sorunların hastalığa dönüşmesini engellemek mümkündür.

Sale!

Karac’oğlan

15,00 12,00

Seçme Dizeler Kitabımız İçin Üçüncü Baskıya Önsöz Karac`oğlan Geleneği Karac`oğlan Geleneğinin Özellikleri Birinci Karac`oğlan İkinci Karac`oğlan Üçüncü Karac`oğlan Beşinci Karac`oğlan Karac`oğlan Şiirlerini Nasıl Değerlendireceğiz? Şiirler Şiirlerin altındaki Kaynakların Kısaltmaları Karac`oğlan`ın Şiirlerindeki Yer Adları Dizin Kaynaklar