1–18 / 33 sonuç gösteriliyor

Sale!

Daha da Karanlık

12,00 10,80

Hikâyeleriyle Leonard Cohen Şarkıları

Sanatımızda bir dönemeç: 50’li yıllar, Ankara

Üç sanatçı anlatıyor: Ahmet Oktay, İlhan Usmanbaş, Lütfü Günay

Progressive Rock

Rock müziğin deneysel, mistik ve sürreal dünyasına yolculuk

Sale!

Natama – Hayat Memat Dergisi 6. Sayı

10,00 9,00

Natama 6 çıktı, maç başladı:

“Maç 22 kişiyle oynanır ve 90 dakika sürer. Bunun dışındaki her şey spekülasyondur.” Natama’nın kayıtsız kalamayacağı konulardan biriydi futbol; Bolatelli’nin golü garantiye aldığı an, genel kabullere meydan okurcasına topu topuğuyla dışarıya atışını Burak Delier yazdı. Aras Keser, futbolun doğasındaki siyasi tavrı gezi direnişi ile ilişkilendirerek açığa çıkardı. Duygu Yarımbaş, bizi Dinamo Moskova stadını yeniden inşa etmeye özendirecek bir yazı yazdı. Ali Aydemir, Macar yönetmen Zoltan Fabri’nin “Cehennemde İki Devre” filmini Natama okurları için anlattı. İnanç Avadit’in “Şerefli Kaybetmek” yazısındaki “şampiyon yap bizi” başlıklı bölüm ise başlı başına bir konu. Brian Claugh’ın hazırcevaplılığıyla medyayı imha ettiği ve Gün A. Utkan’ın basketbol, buz hokeyi, futbol ve neredeyse tüm spor dallarındaki ırkçılığı eleştirdiği yazılar Natama’da…

Natama her sayıda olduğu gibi günümüz edebiyatına eğilmeye devam ediyor: Enis Akın, İtibar dergisi, 160. Km Yayınları, Osman Konuk ve Akif Kurtuluş özelinde “Liyakat Bürokrasisi”nin eleştirisini yapıyor. Davut Yücel “Deneyselliğin Tecrübesi Olarak Görsel Şiir” başlıklı yazısıyla şiirimizin son on yılındaki “yenilikçi” atılımlarına görsel şiir odağında eleştirel bir perspektifle yaklaşıyor. Şairler rahatsız, Melih Özel Ubıh’ın yazısında bu rahatsızlığın nedenlerinden daha fazlasını bulacaksınız. Cihat Duman, son iki yılda yayımlanan ilk şiir kitapları üzerine düşüncelerini kaleme aldı.

Hasan Rua’nın “Annesine Benzeyen Adamlar Risalesi: Mader, Kaderdir”, Aylin Örnek’in “Kanter İçinde Masumiyet’in İlamı: 12 Öfkeli Adam”, Bratislav Pantelic’in “Caravaggio Üzerine Notlar”, Jereon Mettes’in “Politik Şiir: Birkaç Not. N30 için Poetika”, Hande Ası’nın “Marki Dö Sad ve Yasa Döngüsü”, Onur Yazıcıgil’in “Yazı Okumak İçin Değildir, Sadece” başlıklı yazılarının yanı sıra Çağnam Erkmen’in “Konuşmak Bir Maharet Değilse Yazmak Neden Olsun” ve Orçun Önal’ın “Choamskyvari Bir Kıskanma: Ağır Çekimli Kanatlar” adlı öykülerini bu sayıda okuyabileceksiniz. Gezi ruhunun müzik anlayışını Hakan Vreskala’dan; 1950’den günümüze Türk şiirini Ahmet Oktay’dan; Cemal Süreya’yı eşi Zühal Akkanat’tan dinlemek isteyenler için üç de söyleşi yer alıyor Natama 6’da…

Bu sayının şairleri: Coşkan Tugay Göksu, İsmail Güney Yılmaz, Melda Köser, Mehmet Öztek, Cihat Duman, İnanç Avadit, Ali Aydemir, Aras Keser, Şakir Özüdoğru, Süreyyya Evren, Aysu Akcan, Davut Yücel, Mihrap Aydın, Melih Özel Ubıh…

Natama bir hayat memat dergisidir,

Bilginize.

Türk Masalları ve Hikâyeleri

Her toplumun kendine özgü masalları, destanları, efsaneleri, masal kahramanları var.

Toplumlar masallarında hayallerini, arzularını, sevinçlerini, öfkelerini, sitemlerini ve sevgilerini hayal gücüyle süsleyerek anlatmışlar. Kendilerinden sonraki nesillere bir mesaj ileterek, bunlardan ders alınmasını istemişler…

Türkler ise, tarihin başlangıcından beri masalları ve efsaneleri ile dilden dile anlatılan çok zengin bir masal hazinesine sahip. Bu kitapta, efsane, destan ve masalların yanısıra, Nasreddin Hoca fıkraları, Karagöz – Hacivat gibi Türk mizah kültürünün önemli unsurlarından da örnekler verilmiştir.

“Türk Masalları ve Hikâyeleri” kitabının giriş bölümünde masalların nasıl ortaya çıktığı masal karakterlerinin özellikleri, yaşam tarzları özet olarak anlatılmaktadır. Gençler ve çocuklar için hikayeler sadeleştirilmiş, resimler ise geleneksel Türk resimleme sanatı olan minyatür sanatından esinlenerek, günümüze uyarlanmıştır.

Bu kitapta yer alan efsane, destan, masal ve gülmeceler:
• Oduncu ve Kuyu Cini • Ergenekon Destanı • Dede Korkut Hikâyeleri (Deli Dumrul) • Hakikati Arayan Ozan (Yunus Emre’nin hayatı) • Keloğlan (Açıl Sofram Açıl) • Ölüme Çare Arayan Adam (Lokman Hekim) • Karagöz-Hacivat • Nasreddin Hoca Fıkraları • Hayvan Masalları

Sale!

Natama – Hayat Memat Dergisi 5. Sayı

10,00 9,00

Merhab. Natama 5 olarak güzeliz galiba!

E İLE BAŞLAYAN BİR KELİME BİLİYOR MUSUNUZ?

Çok zor olmadı. Hiçbir şey kötülük kadar hızlı organize olmaz, ağızdan ağıza, elden ele, dilden dile yayılmaz ve hiçbir şey yapılmış bir kötülük kadar hızlı unutulmaz. Sonradan taktile dönüşecek olan tehcir kanununun geçmesiyle bu doğrultuda öldürülen ilk Ermeni, yağmalanan ilk tarla, el değiştiren ilk apartman arasında çok fazla zaman yok.

Anadolu’nun, yani Osmanlı’dan geriye bakiye kalıp üzerinde Cumhuriyet’i kurduğumuz bölgenin kimi şehirlerinde (örneğin, İstanbul’da) nüfusunun yüzde 50’sini, bazen de fazlasını oluşturan Ermeniler (ve Rumlar, ve Yahudiler, ve Süryaniler) gideli yüzyıl olmak üzere. Olan biteni, olduktan hemen sonra unutup; o günden bu yana inkar etmemiz aslında pek mesele değil. Hem bu büyük felaketi, hem de inkar politikamızı gölgede bırakan başka bir utanç var çünkü: “Artin” diye birini artık tanımıyoruz. Yaklaşık yüzyıl önce, bu isimde birilerinin bakan olabildiği bir coğrafyada.

Natama, bu sayıda Ermenileri değil, hafızamızı geri getirmeye çalışıyor. Natama, E şiiri yazıyor, E ile başlayan bir kelimeyi hatırlamaya çalışıyor. Türkiye kapitalizmini, Türkiye siyasal sistemini, Türkiye resmi ideolojisini, Türkiye cehaletini, Türkiye utancını anlamak için gerekli olan ilk meselenin adının ilk harfini.

Diğerlerinin yanı sıra Ali Erbil, Ata Sözütok, Aysu Akcan, Cuma Duymaz, Elif Sofya, İsahag Uygar Eskiciyan, Melih Özel Ubıh, Özgür Asan, Özgür Göreçki ve Süreyyya Evren bu başlık altında şiirleriyle söz aldılar. Ali Aydemir, Aras Keser, Davut Yücel, Enis Akın, İnanç Avadit, Mehmet Sami, Mihrap Aydın ve Rıdvan Gecü’nün şiir üzerine yazdığı sayıda Hüseyin Cöntürk, İlhan Berk, Necmiye Alpay ve Orhan Koçak’la yapılmış söyleşiler yer aldı. Çağnam Erkmen, Gül Abus Semerci, Hasan Rua Demiroğlu, Mehmet Batur, Osman Akyol’un hikâyeleri ve Ali Dündar, Aylin Örnek, Ayşegül Tözeren, Ergün Diken, Gün Ayhan Utkan’ın yazıları ve Cihat Duman’la Demet Özge Aykan’ın Yıldız Tilbe’yle söyleşisi aynı sayıda yer buldu.

Natama bir hayat memat dergisidir,
Bilginize.

Sale!

Natama – Hayat Memat Dergisi 4. Sayı

10,00 9,00

Merhab. Natama 4 olarak çıktık.

Natama 4 çıktı: Beraber yürüyoruz biz bu yollarda! Gerçekten!
“Natama; meydanların, parkların, binaların dış yüzeylerinin, caddelere konulan devasa ekran ve board’ların derdine düştü.

Önce iyi bir tanım yapmak gerekiyor; kamusal alan neresidir? Tanımla ilgili soruların peşini daha derin ve kardeşi kardeşe kırdıran başka sorular takip ediyor; kamusal alanda bireyin diğer bireylerle ve devletle ilişkisi nasıl şekillenir, nasıl şekillenmelidir? Kamusal alan iktidarın aynası ve modern reklamcılığın yeni bir mecrası olmaktan çıkarılıp “yaşama” nasıl yeniden kazandırılır? Bir kamusal alana sahip çıkma eylemi olarak Gezi Ayaklanmaları nasıl yorumlanabilir?”

Gezi Ayaklanmaları ile birlikte “Bir yanımız bahar bahçe” diyebileceğimiz günlere dönüşen yaz ayları Natama’nın üçüncü sayısına denk gelmişti. Dördüncü sayıda Natama, ayaklanmalarla son derece ilgili olduğunu düşündüğümüz kamusal alan kavramını, sınırlarını, tanımını ve bu alanları devletin, markaların bir mecrası olmaktan nasıl kurtarabileceğimizi tartışıyor. Ergün Diken’in “Bu Alan Başka Alan” yazısıyla başlayan yazılar, Enis Akın’ın Gezi Ayaklanmaları’nı bir kamusal alan talebi olarak okuduğu yazısıyla devam ediyor. Çağnam Erkmen’in insanın bedeninin billboard’laşmasına değindiği yazısıyla birlikte, Aylin Örnek’in “Bir Kamusal Alan Olarak Meydan”, Elif Sofya’nın “#direnhayvan”, Tuğrul Artunkal’ın “Kamu Alanı” ve Mihrap Aydın’ın “Kamusal Alanın Öteki Yalnızı: Beyaz Mantolu Adam” yazılarına ev sahipliğini yapan 4. sayı, Belgin Çelik ve İlker Güzelcik’in seks işçisi trans kadınlarla yaptıkları çarpıcı röportajları da içeriyor. Natama 4’teki diğer röportajlar ise Ziya Azazi ile Deniz Akgündüz ve Your Hands in Mine grubuyla yapıldı.

Natama 4’te, Türkiye’nin sorunları şiirde tartışılmaya, şiirde çözülmeye veya onlardan şiirde vazgeçilmeye devam ediyor; Mihrap Aydın, Aysu Akcan, Davut Yücel, Enis Akın, Özgür Göreçki, Cihat Duman, Süreyyya Evren, İnanç Avadit, Mehmet Sami, Ozan Can Türkmen, Rıdvan Gecü, Melih Özel Ubıh, Özgür Asan, Mehmet Aka, Serkan Demir, Aras Keser, Sevinç Çalhanoğlu ve Ercan Y. Yılmaz şiirleriyle Natama’da yer alıyor.

Natama 4’te şiirlerin yanı sıra hikâye ve düzyazılar da bulunuyor. Ali Dündar’ın “Felsefenin Yetersizliği Üzerine bir İzdüşünüm”, Jean Baudrillard’ın “Kool Killer ya da Göstergelerle Başkaldırı”, Bratislav Pantelić’in “Bir Uçtan Diğerine Geçen Gerçeklikler”, Ömer Şenel’in “Ortadoğu’da Eşek Metaforu” yazıları yanı sıra, Çağnam Erkmen, Mustafa Çevikdoğan, Yunus Emre Kaya ve Ali Nehir Dündar’ın hikâyelerinin bulunduğu sayı, Gün Ayhan Utkan’ın “Narın Rengi” üzerine bir denemesini ve Bora Başkan’ın görsel çalışmasını da içeriyor.

Sale!

Natama – Hayat Memat Dergisi 3. Sayı

10,00 9,00

Merhab. Natama 3 olarak da ÇIKTIK!

“Şans eseri geçen ay çıksaydık, bu sunuş yazısı “internetin ve daha özelinde sosyal medyanın hayatımıza verdiği zarar, yarattığı sanal kimlikler ve gerçeküstü sanrılar” üzerine olacaktı. Belki de o sunuş yazısını, en büyük tüketicisi 90 sonrası kuşak olan “çocuk-egemen dünya”nın eğlence ve tüketim dünyası ile ilgili haklı eleştiriler süsleyecek ve bu kuşağın ne kadar da tüketmeye teşne olduğundan bahsedilecekti. Geçen ay tüm bunlar, haklı bir eleştiri olacaktı. Ama bu ay, değil.”

Üçüncü sayımızı “İletişim” başlığı altında şekillendirelim demiştik, araya “Gezi” yazıları girdi iyi de oldu; amacımızdan sapmadan sayımızı yapabildik. Cihat Duman, Ali Aydemir, Göreçki, Gül Abus Semerci, Hulusi Çınar, Doğan Çetin, Ömer Şenel ve Mihrap Aydın’ın Gezi Parkı Protestolarının çeşitli cephelerini tartıştığı yazıların yer aldığı Natama’nın 3. sayısında Aylin Örnek geçerli şehir planlaması anlayışını, Çağnam Erkmen halkla ilişkiler mesleğini, Enis Akın televizyonu, Hasan Rua Demiroğlu eskiden yapılan sigara reklamlarını irdeledi. Bratislav Pantelić’in yazısı ulusalcılıkla yazı karakterleri arasında kurduğu ilişkiyle oryantalizmi daha iyi kavramamız yönünde bir deneme yaparken, Donald Sassoon’un Marx’la yaptığı fantastik söyleşi ve Murat Ertel ve arkadaşlarının Selim Sesler’le gerçekleştirdiği söyleşi de dergide yer buldu. Hakan Kıran’ın, Gökhan Yılmaz’ın, Borges’in ve Mustafa Çevikdoğan’ın hikâyelerinin yanında derginin bu sayısında Bora Başkan’ın “Hiç Bu Kadar Yakın Hissetmemiştim” adlı sergisinden derlenen bir görsel-metin çalışması okunabilir. Natama’nın bu sayısında diğerlerinin yanı sıra Aysu Akcan, Davut Yücel, Gün Ayhan Utkan, Süreyyya Evren, Ercan Y. Yılmaz, Orkun Destici, Serkan Günay, İlker Şaguj, Denge Esenterk, Melih Özel Ubıh, Eşref Yener, Seyhan Özdamar, Mesut Ocak ve İrfan Çinar’ın şiirleri yer alıyor. Dergi 3. sayısı mizah yüklü Kara Sayfalar’la kapanıyor.

Sale!

Natama – Hayat Memat Dergisi 2. Sayı

10,00 9,00

Merhab. Natama 2 olarak ÇIKTIK!

“Yüz yıldır süren bir yanlış anlaşılma var, politikayla şiir arasında. Politikanın şiir ürettiği zannediliyor; bunun geçmişte çok örneklerini de gördük. Turgut Uyar da bu yanlış anlaşılmaya itirazını “Türkiye’nin sorunları şiirle düşünülür, şiirde çözülür” diye belirtmişti. Natama Hayat Memat Dergisi olarak ilk sayımızda politika-şiir ilişkisine el attık. Yüz yıllık yanlış anlaşılmanın tersine; şairlerin politika ürettiği, politika doğurduğu, politikaya hamile kaldığı bir dergi olmasını hayal ediyoruz Natama’nın. Bu anlamda adını koymasak da biraz maske indirici bir tarzı önemsemiştik ilk sayıda.”

İkinci sayımızın böyle bir konusu yok. Davut Yücel’in şiirle iktidarın ilişkisini irdeleyen yazısıyla açılan Natama’nın 2. Sayısında Hayriye Ünal Metin Eloğlu’nda kaçak dövüşen bir ironist görüyor. Enis Akın’ın bir fetiş nesnesi olarak şiirle bir fetiş nesnesi olarak otomobil arasındaki ilişkileri ele aldığı sayıda Süreyyya Evren’in yeniden tanımlanmaya muhtaç bir Türk edebiyatı olarak T-edebiyatına baktığı yazısı da yer alıyor. Ali Aydemir’in Ahmet Aslan’la yaptığı ve John Ashbery’nin klişeleri neden kutsal bulduğunu anlattığı söyleşi yanında derginin bu sayısında Hassan Khan’ın “Sözleşmeler” adlı görsel-metin çalışması okunabilir. Natama’nın bu sayısında Çağnam Erkmen, Manolya Gürocak, Hasan Rua Demiroğlu’nun öyküleri yanı sıra Cihat Duman’ın, Mehmet Öztek’in, Özgür Göreçki’nin, Kadir Yanaç’ın, Melih Tuğtağ’ın ve Gül Abus’un şiirleri yer alıyor. Ali Dündar, Barış Acar ve Burak Delier’in metinlerine de ev sahipliği yapan dergi Ahmet Büke’nin neşeli denemesiyle son buluyor.