Neyzen, Prof. Dr.

İstanbul’da doğdu. Müzik eğitimine 1991 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitimi Bölümü’nde başladı. Hocası Dr. Süleyman Erguner’le uzun yıllar ney, neyzenlik kültürü üzerine çalıştı. Üniversite yıllarında ney sanatçısı olarak TRT İstanbul Radyosu’nun bant ve kayıtlarına katıldı.

Lisansüstü, master eğitimini 2004 yılında İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, Müzik Teorisi Bölümü Türk Müziği programında, Doktorasını 2011 yılında İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, Müzikoloji Ana Bilim Dalında tamamladı. Coğrafi Yayılım ve Kültür-Medeniyet Etkileşimleri Çerçevesinde Ney; Tarih, Teknik ve İcrasına İlişkin Karşılaştırmalı Bir Analiz başlıklı doktora tezinde; Suriye, İran, Mısır’daki ney icrası ve kültürünü, ülkemiz Türkiye’deki ney kültürü, icrası ve tarihiyle birlikte değerlendirerek, ney’in ülkemiz ve farklı coğrafyalardaki icrası, tarihi ve kültürü üzerine karşılaştırmalı bir bakış açısı sergilemeye çalıştı.

Tüfekçi, uluslararası ve ulusal platformlarda makale, bildiri, sempozyum gibi akademik çalışmalarıyla birlikte, ney’iyle katıldığı sanatsal çalışmalarına da devam etmektedir. Pan Yayıncılık’tan ilk baskısı 2014 yılında yayımlanan Ney’de Teknik Çalışmalar isimli bir kitabı bulunmaktadır.

Evli ve Alimansur isimli bir erkek çocuğu babasıdır.

Ali Tüfekçi - Yazarın kitapları

Kapat