BASIN HABERLERİ

Her daim normali kendisi olarak tanımlayan insan, kendisine benzemeyen ve kendisinden farklı olan her şeyden korkuyor ve onu dışlıyor.

Gökhan Yavuz Demir, İyi Kitap, sayı: 138, Kasım 2021

İnci Çayırlı da aramızdan ayrıldı. Şimdi hem icrasına hayran olduğum zarif mi zarif bir sanatçıyı, hem de Habertürk Televizyonu’nda Tarihin Arka Odası’nı bir müddet Erhan Afyoncu ile beraberce sunduğumuz program arkadaşımı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyim.

Murat Bardakçı, Habertürk, 2 Eylül 2021

Yıllardır dinliyoruz, yazıyoruz, çiziyoruz… Güzel güzel ahkâmlarımızı da kesiyoruz: Yok efendim ”Şu albüm böyle güzeldir”, Bu albüm böyle dinlenmelidir”, “Bu konser şöyle iyiydi”, “Bu albüm aslında hiç olmamalıydı” (tamam, bunu bu şekilde söylemedim belki ama söylemek istediğim çok fazla albüm çıktı yakın zamanlarda, yalan yok!) Ama gene de ortaya konulan eserler var…Harcanan zamanlar, akıtılan alın terleri, sonrasında boşluğa bırakılan ve  dinleyicilerin, takipçilerin havada kapması olası yerli/yabancı bir dolu müzik… 

Ama bu sefer bahsedeceğim şey hakikaten “olmalıydı”…Bu sefer bahsedeceğim eser hakikaten “yaratılmalıydı” ve bu sefer bahsedeceğim eserle karşılaşmamız hakikaten “gecikmişti”…

Emre Adam, jazzdergisi.com, 22 Ağustos 2021

Mürekkep Haber yazarı Murat Erdin'in yeni kitabı geçtiğimiz Mart ayında Pan Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı. "Diktatörün Gözlükleri" adını taşıyan kitap Murat Erdin'in üçüncü deneme kitabı. Eduardo Galeano'nun Uruguay'da başlayan ve tüm dünyayı saran ayak izlerini takip eden Murat Erdin, "Diktatörün Gözlükleri"nde edebiyatımıza bir denemeci olarak göz kırpıyor.

murekkephaber.com, 3 Haziran 2020

15 yılı aşkın süredir tanırım. Mülayim ve durgun görüntüsünün altında yatan renkli ve coşkulu karakteriyle kendini ana akımın dışına savurmuş gönüllü bir mülteci bana göre; kalabalığın uzağında, azınlığın da kenarında. Muzip bir zekâya, hüzünlü bir şefkate, üretken bir çalışkanlığa sahip oluşu en büyük hazinesi. Cemaatin ritmine ayak uydurmamış, anafora kapılmamış; bir ağacın dibinde hercai bir türkü tutturmuş. İnce sazdı, kaba sazdı derken şimdi de peşinden koşturduğu kırık havanın divanelerini derledi bir kitapta. Kitabının adı Öteki Caz, kendisi ise Öteki Cazcı... 

Murat Beşer, Gazete Kadıköy, 5 Ağustos 2021

Ebru Elbaşıoğlu, Pan Yayıncılık tarafından yayımlanan Thomas Hager'in bilim ve iktidar ilişkilerin ele alana Havadaki Simya kitabı üzerine bir inceleme yazdı. Gübreden Faşizme Bir Ölüm Kalım Meselesi

Ebru Elbaşıoğlu, jurnaltr.com, 26 Eylül 2020 

Ve şimdi Cihat Aşkın’ın hayatı kitap oldu. Anı-biyografi olarak Pan Yayıncılık’tan çıkan kitap, Aşkın’ın bilinmeyen yönlerini de ortaya koyuyor. Hilal Doğanay’ın kaleme aldığı kitapta müzik yaşamın ötesinde hayatı, aşkları ve bilinmeyen yönleri yer alıyor. Aşkın’ın yaşamından kareler sunan kitaptan hareketle kitabın yazası Hilal Doğan ve “Sahne benim dünyam” diyen Cihat Aşkın ile konuştuk.

Gülşen İşeri, Birgün Pazar, 22 Kasım 2015

Diyarbakır’dan başlayıp İzmir’den geçen bir yolun içinden İstanbul’a ulaşan Mavi Neşe’nin 2006’da yayımlanan öykü kitabı Kar Beyrut Kar’dan sonra yayımlanan ilk romanıdır Soğuk Ses. 2006-2013 Diyarbakır-İstanbul notu düşülen 7 yıllık bir emeğin ince dokunmuş bir ürünü olan ve büyülü gerçekçiliği iliklerimizde hissettiren bir üslupla kaleme alınan roman; masala, şiire ve İkinci Yeni’ye selam duruyor aynı zamanda.

Deniz Devrim Şahin, edebiyathaber.net, 3 Nisan 2018

Cemal Ünlü’nün 2004 yılında yayımlanan, Türkiye’de taş plak kayıtları tarihine ilişkin ‘Git Zaman Gel Zaman’ adlı kitabı, uzun bir aradan sonra ikinci baskısını yaptı. Ünlü ile, yerel müzik piyasasının geçmişini konuştuk.

Tuğba Esen, Agos, 15 Nisan 2016

Özellikle İstanbul Festivali günlerinde konser salonlarını dolduran müzik-severlerimizi gördükçe derinden kıvanacak oluyorum; ama derdemez o soru gene takılıyor aklıma:"Kimbilir nasıl dinliyorlar? Ne anladıkları sanıyorlar? Yoksa müzik dinlerken birtakım anılara mı kaptırıyorlar kendilerini?" diye düşünmekten alamıyorum kendimi. Yeni bir kitap, Anton Webern'den Ali Bucak'ın dilimize çevirdiği "Yeni Müziğe Doğru" adlı kitap bana bunları bir daha düşünmek olanağı verdi.

Melih Cevdet Anday, Cumhuriyet, 5 Eylül 1986

Pan Kitap tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanan “Öteki Caz”, bir caz tarihi kitabı. Gitarist, besteci, aranjör, prodüktör ve doğaçlamacı Şevket Akıncı’nın yıllarca süren araştırmalarının ete kemiğe bürünmüş hali. Okuması kolay, ufuk açıcı, çok yönlü, çok dolu, çok bilge bir kitap. Şevket Akıncı’nın özellikle 20. ve 21. yüzyıla odaklanarak yazdığı bu kitap, kendi deyimiyle “Yeni bir yöne gitmek isteyen müzisyenlere ya da müzisyen adaylarına rehberlik etmesi veya ilham kaynağı olması ümidiyle yazdığı” bir kitap. Ama aslında bu kitabı “herkes” için yazmaya çalıştığını söylüyor. “Öteki Caz”ı okurken çok şey öğrendim. Bir sürü sorum vardı, onları Şevket Akıncı’ya sordum… 

Nilüfer Türkoğlu, ajandakolik.com, 31 Temmuz 2021

"Ay'da Buluşalım", gazeteci - yazar Sadun Tanju ve torunu Selin Nazlı Ustaoğlu'nun 2001-2009 yılları arasında birbirlerine yazdıkları mektuplardan oluşuyor. Ustaoğlu ile kitabını ve dedesiyle ilişkilerini konuştuk.

Gülden Öktem, Milliyet Kitap Eki, Şubat 2012

 

Anton Webern'in "Yeni Müziğe Doğru" adlı yapıtı, 12 nota müziğini "öğrenme"nin dışında, sırf bir sanatçının sesine kulak vermek için de okunabilecek, az bulunur özgünlükteki kitaplardan biri.

Necmi Zekâ, Cumhuriyet, 30 Ekim 1986

Yıllar içinde hazırladığım nice söyleşi, portre ve deneme yazısını “Salkımsöğütün Türküsü” başlıklı kitabımda toplamıştım. Öner Ciravoğlu “Edebiyatçı bir müzik yazarının son dönem retrospektifi olarak da yaklaşılabilir” demişti kitap için.

Evin İlyasoğlu, Cumhuriyet, 7 Ağustos 2019

Bazı kitapların bir özelliği vardır. Herhangi bir yerinden bir cümle seçin; bu cümledeki titizlik, görgü, yetkinlik derhal gözünüze çarpar. Küçük bir hücrenin bütünü yansıtması diyebileceğimiz 'ontolojik ilke'den kaynaklanır bu. İki değerli besteci ve akademisyen Özkan Manav ve Mehmet Nemutlu'nun Müzikte Alımlama'sı da işte böyle bir kitap. Üzerinde çalıştıkları içeriği türlü süzgeçlerden geçirmiş, işini çok iyi bilen ve konusuna son derece hakim iki yazarın kalemlerinden damlayarak geliyor bize.

Ufuk Çakmak, Andante, 16 Aralık 2012

Eylül ayında Özkan Manav ve Mehmet Nemutlu'nun ortak çalışması olarak yayımlanan 'Müzikte Alımlama' başlıklı kitap, gerek içeriği, gerekse böylesine güç bir konuyu ustalıkla okuyucuya sunması nedeniyle, yılın en dikkat çekici müzik yayınları arasına girmeyi hak ediyor.

Aydın Büke, Andante, 16 Aralık 2012

Goncourt Ödülü sahibi ve Fransız Akademisi üyesi Rus asıllı yazar ve tarihçi Henri Troyat (1911-2007), 1940'lı yıllardan başlayarak geniş okur kitlesine ulaşan romanlarıyla birlikte, bir bölümü Türkçe'ye de çevrilmiş Puşkin, Dostoyevski, Tolstoy, Gorki, Büyük Katerina ve Korkunç İvan gibi özellikle Rus tarihi ve kültürüne ait önemli kişiliklerin yaşamlarını büyüteç altına aldığı yirmiden fazla biyografik yapıtıyla tanındı.

Murat Özkoyuncu, Andante, 14 Kasım 2011

Türk Musikisi üzerine yaptığı bilimsel ve tarihsel çalışmalarıyla tanınmış ünlü müzikolog Eugenia Popescu-Judetz ile Pan Yayıncılık'tan son günlerde çıkan kitapları üzerine söyleştik.   

Ufuk Çakmak, Andante, 12 Ocak 2012

Gül Sabar “Liedler ve Ozanlar” kitabında Lied kültürü konusundaki eksikleri, kendi kültür birikimiyle birleştirmiş ve 592 sayfalık bir kitap yazmış. “Hindemith Raporları”, bestecinin 50. Ölüm yılında Şefik Kahramankaptan tarafından yayına hazırlanmış ve Sevda Cenap And Vakfı tarafından yayımlanmış.

Evin İlyasoğlu, Cumhuriyet, 27 Kasım 2013

İlk olarak Yağmur Öncesi müzik grubu ve ODTÜ Türk Halk Bilimleri Topluluğu’ndaki çalışmalarıyla tanıdık Cenk Güray’ı. Ardından albümleri, konserleri, araştırmaları ve kitapları geldi.

Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde “Anadolu Müziği tarihi” ve “Caz Tarihi” atölyelerini de yürüten Güray’la geleneksel müzik ve yeni kitabı “Bin Yılın Mirası” hakkında konuştuk.

Müge Azizoğlu, SOL, 30 Ocak 2013

38 Kayıt bulundu Toplam 2 Sayfa << < 1 2 > >>
Kapat