BASIN HABERLERİ

Bilgili, mütevazı, bir müzik dehası

İstemihan Taviloğlu, Serhan Yedig’in kaleminde, ölümünden yıllar sonra yakından tanıyanların anlatımıyla yeniden anımsandı. Bir vefa toplumu olduğumuz söylenemez. Takdir etme gibi önemli bir erdemden uzaklaşalı da hayli zaman oldu, malum. Yine de önemli olan her neyimiz varsa, onu /onları kaybettikten sonra anlatma, ardından gelecek kuşaklara tanıtma çabamız fena değil neyse ki.

İlhan Başgöz İçin: Toprağınıza
Hoşgeldiniz Hocam!

Bu, en azından benim için böyle: akademik hayatta bazı isimlerin doğrudan öğrencisi olursunuz, onlar artık ömür boyu hocanızdır; başka bazılarının ise kitaplarından, makalelerinden yoğun biçimde istifade eder, öğrenirsiniz, kimi durumda aynı zamanda hayata karşı duruşlarından etkilenirsiniz, onlar da dolaylı yoldan hocanız olur...

Bir işgalin ardından

Hassan Blasim, Özgürlük Meydanı’nın Delisi adlı öykü kitabında, anlattığı öykülerle işgalde yaşananları çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Kitap İnci Ötügen’in çevirisiyle Pan Yayıncılık’tan çıktı.

Beethoven’e Bütünleşik Bakış

Bütünleşimci ya da bütünleşik yaklaşım, özellikle müzik alanında çok yeni bir kavram. Beethoven’ın yapıtlarını incelerken yardımcı olsa da kavramın tek tip bir tanımının olmaması, anlatımda karmaşık bir etki yaratabiliyor.

 

Barones ve Müzisyen Madam von Meck ve Çaykovski

Goncourt Ödülü sahibi ve Fransız Akademisi üyesi Rus asıllı yazar ve tarihçi Henri Troyat (1911-2007), 1940'lı yıllardan başlayarak geniş okur kitlesine ulaşan romanlarıyla birlikte, bir bölümü Türkçe'ye de çevrilmiş Puşkin, Dostoyevski, Tolstoy, Gorki, Büyük Katerina ve Korkunç İvan gibi özellikle Rus tarihi ve kültürüne ait önemli kişiliklerin yaşamlarını büyüteç altına aldığı yirmiden fazla biyografik yapıtıyla tanındı.

Etimoloji Kitabı Eğlendirir

Tek dilde konuşmanın, birbirini tanıyıp anlamanın verdiği güçle birlikte gökyüzüne doğru yükseldikçe yükselen bir kule inşa etmeye kalkışan insanların kendisine rakip olabileceklerini düşünen Tanrı  konuşulan dilleri "karıştırmaya" karar verir, bu yüzden insanlar birbirlerini anlamakta güçlük çekerek dünyanın dört bir köşesine dağılırlar.

Zahmetsiz Ustalık

Zahmetsiz ve ustalık kelimeleri, kolaycılığa kaçanları alaya almak dışında hangi sebeple yan yana getirilmiş olabilir ki? İçimizdeki Usta Müzisyeni Özgür Bırakmak alt başlığı ne anlatıyor o halde? 

Kadınlar Her Şeye Rağmen...

Kadınların ve çocukların mağduru olduğu şiddet hikâyeleri gazetelerden, televizyonlardan bir bir çoğalıp bize ulaşır ve bu çoğalmanın etkisiyle olağanlaşırken, bu sürece direnen bir fotoğraf karesi hafızalarımızda yer etmiş durumda: Kocasının şiddetine maruz kalan Ayşe Paşalı’nın morarmış gözlerini diktiği objektiften bize bakan hali. 

Yaralı çocukluğa fizik terapisi

İlkokul bitince bir şey oldu bana, sanki zekâm açıldı. Şahane bir öğretmen, adını hep kalbimde sakladığım Adil Tanyaş matematik öğretmenim oldu. Korkmadım bu yeni matematikten, çok sevdim. Ama bu rüya kısa sürdü. Adil Öğretmen gitti. Ertesi sene tırnaklarımı kemirmeye başladım. 30 yıl sürdü....

Reşya ve Ronya'nın Romanı: Soğuk Ses

“soğuk ses” mavi neşe’nin ikinci kitabı. ilki “kar beyrut kar” çok farklı seslerin içinde olduğu bir öykü kitabıydı. onu okurken o öykülerin birkaçının romana dönüşebileceği duygusu uyanmıştı. 

Kapat