BASIN HABERLERİ

Sinemasal geçiş planlarıyla kurgusuna akışkan tartım kazandırarak okunurluğunu yükselttiği romanında Mehmet Can Şaşmaz, bir kasabada yaygın biçimde yaşanan intihar olaylarına yöneliyor.

M. Sadık Aslankara, Cumhuriyet Kitap Eki, sayı 1293, 27 Kasım 2014

Dost ve dostluk kavramları hayatın içinde ama bir o kadar da tüketimin bir unsuru olmuş kavramlar. Dostluğu farklı disiplinler ölçeğinde ve izonomik bir yaklaşımla değerlendiren Dostluk Felsefesi kitabı yayımlandı.

Kâmil Büyüker, Yeni Şafak Kitap Eki, 15 Eylül 2022

Hakan Talu emekli olduktan sonra hayatını İhtiyaç Fazlası Tanburî adlı kitapta kaleme aldı. Türk müziğine adanmış 40 yılın hikâyesini anlatan Talu, hayatında iz bırakan müzik üstadlarından bahsederken Hafız Kâni Karaca'nın ismini de zikrediyor ve kitabın yazılma gerekçelerinden birisini de bu şahitlikler olarak açıklıyor.

Kamil Büyüker, Yeni Şafak Kitap Eki, 15 Ağustos 2022

Modern siyasal yapıların ve ekonomi-politiğin ihmal ettiği bir gerçek olan dostluk hakkında Doç.Dr. Kenan Göçer ile konuştuk. Doç.Dr. Göçer, kitabı Yunus Emre Aslında Ne Dedi? ile unutulan izonomi kavramını tekrar gündeme getiriyor ve ekliyor; “İzonomi, özgürlük ve eşitliğin aynı anda mümkünlüğüdür. Bu da yönetme ve yönetilmenin olmaması demek.”

Çiğdem Boz, www.politikyol.com, 17 Temmuz 2022

Pan Yayıncılık tarafından yayınlanan ilginç bir kitap var elimizde.

Marmara Gazetesi, 20 Haziran 2008

Asıl işi tiyatro olsa da Cemal Ünlü denildiğinde akla ilk gelen konu, Türk müzik tarihi ve taş plaklar. Kimsenin ilgilenmediği, merak etmediği, plakların pek kıymet görmediği yıllarda kişisel bir merakla işe başlayan Cemal Ünlü, zaman içinde alanın yegâne otoritesi haline geliyor.

Söyleşi: Ayşe Adlı

www.nadirkitap.com (Mayıs 2022)

Yaşlı bir adam, topallayan bir kadına bir demet katırtırnağı verir, kadın metro girişinin merdivenlerinde bir dilenciyle karşılaşır, dilenci Somalili göçmen işçi kadınların yanında duruyordur, Somalili kadınlar ise, anlatıda ismini bildiğimiz tek karakter Piccoletto’nun yanında dururlar… Winkler’in ‘Natürmort’u bir imgeden diğerine geçerek bütünlük sağlıyor.

AsumanKafaoğlu-Büke, Radikal Kitap Eki, 21 Mayıs 2010

Arif Hoca’nın ve Erdal’ın on yılda yapa boza, toplaya çıkara hazırladıkları akademi dışında hazırlanmış ama gerçek anlamda bir akademik yetkinlik arz eden bu metot, bağlamayı ‘çalgı’dan enstrümana terfi ettirmek isteyen bütün iyi niyetli öğrenciler için muazzam bir ‘öğretmen’

Cem Dizdar, Radikal Kitap Eki, 4 Haziran 2010

Bir dönemin değerli operacısı ve eğitimcisi olan "lirik mezzo soprano" Yıldız Dağdelen'i yitirdik.

Evin İlyasoğlu, Cumhuriyet, 18 Mart 2020

Bir insanın ölüme giden yolculğunun hikâyesi hiç iç açıcı bir konu değil, fakat bu kitap bir satırında bile ölümü düşündürmüyor. Aksine ruhsal dengesini düzene sokmaya çalışan bir adamın yedi yıllık içsel yolculuğunu anlatıyor.

Asuman Kafaoğlu-Büke, Radikal Kitap Eki, 3 Ocak 2014

Erol Deran, Makamdan Makama Geçki Örnekleri kitabı ile musikimizdeki geleneğe güzel bir katkı yapmış, öğretici ve zevkle dinlenilen geçki örneklerini bize sunmuş. Deran'ın sonraki nesillere bırakmak üzere kayıt altına alınmasını sağladığı seyirler bu kitabın hikâyesinin başladığı noktada.

Safiye Şeda Erdaş, Yeni Şafak Kitap Eki, 9 Ocak 2019

Çevrebilim alanında lisansüstü eğitimi almış, endüstri mühendisi Nükhet Baras, 'Dünya Gemisi'yle genç okurları doğa, çevre ve uygarlığın sınırları üzerine düşünmeye davet ediyor. Yaryüzünün maruz kaldığı hayati sorunlar konusunda gençlerin ufkunu açtığı gibi, onları doğanın tarafına geçmeye de çağıran bir roman bu...

Gökhan Gençay, Hürriyet Kitap Sanat Eki, 16 Mart 2018

Türkiye P.E.N. Merkezi Başkanı Tarık Günersel’le yeni kitabı “Oluşmak” kapsamında ilginç bir söyleşi gerçekleştirdik…

Zafer Yalçınpınar, evvel.org, 27 Nisan 2011

Türkiye'de okur, yayıncılar tarafından yönlendiriliyor. Hep dışardan çok ünlü ki­taplan bulup çevirtiyorlar. Çeviri bombar­dımanı var. Ahmet İnam diye değil Alber­to bilmem ne diye yazsaydım daha meşhur bir adam olurdum... Ama bir Türk için, bilmez bu adam diye düşünülüyor. Her za­man taşralı ve uzak görünüyorsunuz.

Işık Tabar Gençer, Virgül Aylık Kitap ve Eleştiri Dergisi, sayı: 33, Eylül 2000

Büyüklerimizi kıymetini bilmeli, onlar henüz hayattayken bilgeliklerinden faydalanmalıyız; anılarına, deneyimlerine kulak vermeliyiz. Tabii sözüm dinlemeyi bilene... Yazar Beki L. Bahar, Pan Yayınları'ndan çıkan son kitabı "Bir Zamanlar Çıfıt Çarşısı"nda yaşamının değdiği üç şehir -Bursa, Edirne, Eskişehir- tarihsel açıdan irdelerken, aile bireyleri ve hatıraları üzerinden bir zamanlar oralarda var olan Yahudi cemaatlerinin portrelerini, yer yer hüzünlü yer yer mizahi bir dille çiziyor.

Tuna Saylağ, Şalom, 3 Mart 2010

Herhalde yirmi yıl kadar oldu “mikro tarih” kavramı Türkiye’de tarihçilerle aydınların diline gireli. Ama tarihe bakışımızdaki değişimin başlangıcını 1980’e kadar geriye götürebiliriz. Geçmişe bakışımız daha önce “makro tarih” çerçevesindeydi, büyük olaylar, büyük dönüşümler, büyük insanlar... O büyük oluşumlar içinde yer alan tek tek bireylerin gözlemleri konu dışıydı. Olup bitenlerin onların gözünden nasıl göründüğünü yazmıyordu tarih. Bu durum “sözlü tarih” denen bir çalışma şeklini de ortaya çıkardı. “Mikro tarih” kurumların yazılmamış olan tarihine de dikkat çekiyordu. Bu kurumlardan biri radyo olmalıydı.

Bülent Aksoy, Radyovizyon – TRT Aylık Radyo Dergisi, sayı: 11, Mayıs 2010

Eğer en sonundaki fotoğraf albümünü saymazsak, 544 sayfalık bir hazine var kucağımda.

Zeynep Oral, Cumhuriyet, 21 Mart 2014

Pan Yayınları'ndan çıkan Kendi Kendine Kolay Piyano Metodu müzik sevgisini hayata geçirmeye soyunanlar için...

Arzu Haksun Güvenilir, İyi Kitap, sayı 35, Ocak 2012

Dolar, enflasyon, seçim ve çatı adaylığı tahminleri yahut Suriyeli ve Afgan mülteciler gibi son zamanların illâllah dedirten didişmelerinden bir anlığına bile olsa uzak kalıp Türkiye’de güzel işlerin de yapıldığından haberdar olabilmeniz için, yeni çıkan üç kitaptan bahsedeceğim...

Catrine Clay’ın “Kral, İmparator, Çar”ı

Murat Bardakçı, haberturk.com, 18 Aralık 2021

Her daim normali kendisi olarak tanımlayan insan, kendisine benzemeyen ve kendisinden farklı olan her şeyden korkuyor ve onu dışlıyor.

Gökhan Yavuz Demir, İyi Kitap, sayı: 138, Kasım 2021

57 Kayıt bulundu Toplam 3 Sayfa << < 1 2 3 > >>
Kapat