BASIN HABERLERİ

Pan Yayıncılık tarafından yayınlanan ilginç bir kitap var elimizde.

Marmara Gazetesi, 20 Haziran 2008

Asıl işi tiyatro olsa da Cemal Ünlü denildiğinde akla ilk gelen konu, Türk müzik tarihi ve taş plaklar. Kimsenin ilgilenmediği, merak etmediği, plakların pek kıymet görmediği yıllarda kişisel bir merakla işe başlayan Cemal Ünlü, zaman içinde alanın yegâne otoritesi haline geliyor.

Söyleşi: Ayşe Adlı

www.nadirkitap.com (Mayıs 2022)

Yaşlı bir adam, topallayan bir kadına bir demet katırtırnağı verir, kadın metro girişinin merdivenlerinde bir dilenciyle karşılaşır, dilenci Somalili göçmen işçi kadınların yanında duruyordur, Somalili kadınlar ise, anlatıda ismini bildiğimiz tek karakter Piccoletto’nun yanında dururlar… Winkler’in ‘Natürmort’u bir imgeden diğerine geçerek bütünlük sağlıyor.

AsumanKafaoğlu-Büke, Radikal Kitap Eki, 21 Mayıs 2010

Arif Hoca’nın ve Erdal’ın on yılda yapa boza, toplaya çıkara hazırladıkları akademi dışında hazırlanmış ama gerçek anlamda bir akademik yetkinlik arz eden bu metot, bağlamayı ‘çalgı’dan enstrümana terfi ettirmek isteyen bütün iyi niyetli öğrenciler için muazzam bir ‘öğretmen’

Cem Dizdar, Radikal Kitap Eki, 4 Haziran 2010

Bir dönemin değerli operacısı ve eğitimcisi olan "lirik mezzo soprano" Yıldız Dağdelen'i yitirdik.

Evin İlyasoğlu, Cumhuriyet, 18 Mart 2020

Bir insanın ölüme giden yolculğunun hikâyesi hiç iç açıcı bir konu değil, fakat bu kitap bir satırında bile ölümü düşündürmüyor. Aksine ruhsal dengesini düzene sokmaya çalışan bir adamın yedi yıllık içsel yolculuğunu anlatıyor.

Asuman Kafaoğlu-Büke, Radikal Kitap Eki, 3 Ocak 2014

Erol Deran, Makamdan Makama Geçki Örnekleri kitabı ile musikimizdeki geleneğe güzel bir katkı yapmış, öğretici ve zevkle dinlenilen geçki örneklerini bize sunmuş. Deran'ın sonraki nesillere bırakmak üzere kayıt altına alınmasını sağladığı seyirler bu kitabın hikâyesinin başladığı noktada.

Safiye Şeda Erdaş, Yeni Şafak Kitap Eki, 9 Ocak 2019

Çevrebilim alanında lisansüstü eğitimi almış, endüstri mühendisi Nükhet Baras, 'Dünya Gemisi'yle genç okurları doğa, çevre ve uygarlığın sınırları üzerine düşünmeye davet ediyor. Yaryüzünün maruz kaldığı hayati sorunlar konusunda gençlerin ufkunu açtığı gibi, onları doğanın tarafına geçmeye de çağıran bir roman bu...

Gökhan Gençay, Hürriyet Kitap Sanat Eki, 16 Mart 2018

Türkiye P.E.N. Merkezi Başkanı Tarık Günersel’le yeni kitabı “Oluşmak” kapsamında ilginç bir söyleşi gerçekleştirdik…

Zafer Yalçınpınar, evvel.org, 27 Nisan 2011

Türkiye'de okur, yayıncılar tarafından yönlendiriliyor. Hep dışardan çok ünlü ki­taplan bulup çevirtiyorlar. Çeviri bombar­dımanı var. Ahmet İnam diye değil Alber­to bilmem ne diye yazsaydım daha meşhur bir adam olurdum... Ama bir Türk için, bilmez bu adam diye düşünülüyor. Her za­man taşralı ve uzak görünüyorsunuz.

Işık Tabar Gençer, Virgül Aylık Kitap ve Eleştiri Dergisi, sayı: 33, Eylül 2000

Büyüklerimizi kıymetini bilmeli, onlar henüz hayattayken bilgeliklerinden faydalanmalıyız; anılarına, deneyimlerine kulak vermeliyiz. Tabii sözüm dinlemeyi bilene... Yazar Beki L. Bahar, Pan Yayınları'ndan çıkan son kitabı "Bir Zamanlar Çıfıt Çarşısı"nda yaşamının değdiği üç şehir -Bursa, Edirne, Eskişehir- tarihsel açıdan irdelerken, aile bireyleri ve hatıraları üzerinden bir zamanlar oralarda var olan Yahudi cemaatlerinin portrelerini, yer yer hüzünlü yer yer mizahi bir dille çiziyor.

Tuna Saylağ, Şalom, 3 Mart 2010

Herhalde yirmi yıl kadar oldu “mikro tarih” kavramı Türkiye’de tarihçilerle aydınların diline gireli. Ama tarihe bakışımızdaki değişimin başlangıcını 1980’e kadar geriye götürebiliriz. Geçmişe bakışımız daha önce “makro tarih” çerçevesindeydi, büyük olaylar, büyük dönüşümler, büyük insanlar... O büyük oluşumlar içinde yer alan tek tek bireylerin gözlemleri konu dışıydı. Olup bitenlerin onların gözünden nasıl göründüğünü yazmıyordu tarih. Bu durum “sözlü tarih” denen bir çalışma şeklini de ortaya çıkardı. “Mikro tarih” kurumların yazılmamış olan tarihine de dikkat çekiyordu. Bu kurumlardan biri radyo olmalıydı.

Bülent Aksoy, Radyovizyon – TRT Aylık Radyo Dergisi, sayı: 11, Mayıs 2010

Eğer en sonundaki fotoğraf albümünü saymazsak, 544 sayfalık bir hazine var kucağımda.

Zeynep Oral, Cumhuriyet, 21 Mart 2014

Pan Yayınları'ndan çıkan Kendi Kendine Kolay Piyano Metodu müzik sevgisini hayata geçirmeye soyunanlar için...

Arzu Haksun Güvenilir, İyi Kitap, sayı 35, Ocak 2012

Dolar, enflasyon, seçim ve çatı adaylığı tahminleri yahut Suriyeli ve Afgan mülteciler gibi son zamanların illâllah dedirten didişmelerinden bir anlığına bile olsa uzak kalıp Türkiye’de güzel işlerin de yapıldığından haberdar olabilmeniz için, yeni çıkan üç kitaptan bahsedeceğim...

Catrine Clay’ın “Kral, İmparator, Çar”ı

Murat Bardakçı, haberturk.com, 18 Aralık 2021

Her daim normali kendisi olarak tanımlayan insan, kendisine benzemeyen ve kendisinden farklı olan her şeyden korkuyor ve onu dışlıyor.

Gökhan Yavuz Demir, İyi Kitap, sayı: 138, Kasım 2021

İnci Çayırlı da aramızdan ayrıldı. Şimdi hem icrasına hayran olduğum zarif mi zarif bir sanatçıyı, hem de Habertürk Televizyonu’nda Tarihin Arka Odası’nı bir müddet Erhan Afyoncu ile beraberce sunduğumuz program arkadaşımı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyim.

Murat Bardakçı, haberturk.com, 2 Eylül 2021

Yıllardır dinliyoruz, yazıyoruz, çiziyoruz… Güzel güzel ahkâmlarımızı da kesiyoruz: Yok efendim ”Şu albüm böyle güzeldir”, Bu albüm böyle dinlenmelidir”, “Bu konser şöyle iyiydi”, “Bu albüm aslında hiç olmamalıydı” (tamam, bunu bu şekilde söylemedim belki ama söylemek istediğim çok fazla albüm çıktı yakın zamanlarda, yalan yok!) Ama gene de ortaya konulan eserler var…Harcanan zamanlar, akıtılan alın terleri, sonrasında boşluğa bırakılan ve  dinleyicilerin, takipçilerin havada kapması olası yerli/yabancı bir dolu müzik… 

Ama bu sefer bahsedeceğim şey hakikaten “olmalıydı”…Bu sefer bahsedeceğim eser hakikaten “yaratılmalıydı” ve bu sefer bahsedeceğim eserle karşılaşmamız hakikaten “gecikmişti”…

Emre Adam, jazzdergisi.com, 22 Ağustos 2021

Mürekkep Haber yazarı Murat Erdin'in yeni kitabı geçtiğimiz Mart ayında Pan Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı. "Diktatörün Gözlükleri" adını taşıyan kitap Murat Erdin'in üçüncü deneme kitabı. Eduardo Galeano'nun Uruguay'da başlayan ve tüm dünyayı saran ayak izlerini takip eden Murat Erdin, "Diktatörün Gözlükleri"nde edebiyatımıza bir denemeci olarak göz kırpıyor.

murekkephaber.com, 3 Haziran 2020

15 yılı aşkın süredir tanırım. Mülayim ve durgun görüntüsünün altında yatan renkli ve coşkulu karakteriyle kendini ana akımın dışına savurmuş gönüllü bir mülteci bana göre; kalabalığın uzağında, azınlığın da kenarında. Muzip bir zekâya, hüzünlü bir şefkate, üretken bir çalışkanlığa sahip oluşu en büyük hazinesi. Cemaatin ritmine ayak uydurmamış, anafora kapılmamış; bir ağacın dibinde hercai bir türkü tutturmuş. İnce sazdı, kaba sazdı derken şimdi de peşinden koşturduğu kırık havanın divanelerini derledi bir kitapta. Kitabının adı Öteki Caz, kendisi ise Öteki Cazcı... 

Murat Beşer, Gazete Kadıköy, 5 Ağustos 2021

53 Kayıt bulundu Toplam 3 Sayfa << < 1 2 3 > >>
Kapat