Malatya, 1 Şubat 1923 – Ankara, 16 Ekim 2014
Tarımla uğraşan Sait Bey’in oğludur. Yirmi yaşına geldiğinde annesinin armağan ettiği bir piyanoyla müziğe başlayan Ertuğrul Oğuz Fırat, müzik kadar, şiir, öykü, deneme ve resim sanatlarında da verimli olmuş bir sanatçıdır. Istanbul Hukuk Fakültesi'nde hukuk öğrenimi görmüş,1948'de mezun olduktan sonra bir süre avukatlık yapmış ve 1959'dan sonra Anadolu'nun çeşitli illerinde yargıç olarak görev almış, 1979'da emekli olmuştur. Üniversitedeki öğrencilik yıllarında Karl Berger'den özel armoni dersleri almış, sonradan İlhan Usmanbaş ile modern teknikler üstüne çalışmış, ancak genelde kendi kendini eğitmiş bir müzikçidir.
1961-1985 yılları arasında Forum, Orkestra, Opus, Güney, Ankara Sanat ve Filarmoni dergilerinde müzikle ilgili birçok yazı yazmış; 1995’te Karmakarışık Öyküler Kitabı; 1997’de Seviçira başlıklı özyaşamöyküsü niteliğindeki kitabı yayınlanmıştır.
1971'de bestelediği Beşinci Yaylı Çalgılar Dördülü, EBU (Avrupa Yayıncılar Birliği) nin açtığı "Yaylı Çalgılar Değiştirim Programı”nda Kopenhag Dördülü tarafından seslendirilmiştir. 1989’da Berlin’deki Türk Haftası çerçevesinde keman-piyano için Ezgiler başlıklı yapıtı kemancı Götz Bernau ve piyanist Fazıl Say tarafından çalınmıştır. Yivcil Morun Seslenişi (klarinet-piyano) Nusret İspir ve Stony D.Lasry tarafından 2001’de Radio France’da canlı olarak çalınmıştır. Fırat, 1993-1995 arasında HÜDK’da müzik tarihi dersleri vermiştir.
İlk çalışmalarında geleneksel biçimlere yakın örnekler vermesine karşın, yapıtlarının genelinde yirminci yüzyıl müziğinin tüm yeniliklerini denemiştir. Her bestecinin yirminci yüzyılda yeni bir müzik dili yaratmak zorunda olduğuna ve bunun için özgür araştırmalar yaparak kendine özgü olanı bulması gereğine inanır.
Ertuğrul Oğuz Fırat’ın Op.24, Op.35, Op.37, Op.39, Op.49 ve Op.46 sayılı yapıtlarının yayın hakkı Seesaw Music Corp. (A.B.D.)'ye aittir. Diğer yapıtlarının yayın hakkı kendisine aittir.

Ertuğrul Oğuz Fırat - Yazarın kitapları

Kapat