Evin İlyasoğlu'ndan bir hazine:

Eğer en sonundaki fotoğraf albümünü saymazsak, 544 sayfalık bir hazine var kucağımda.Bir haftadır elimden bırakamıyorum. Başından sonundan, ortasında ya da fihristten seçtiğim herhangi bir yerinden okumaya başlıyorum. Sonra bir yazı daha bir yazı daha...

Evin İlyasoğlu'nun Pan Yayınları'ndan yeni çıkan kitabı "Salkımsöğütün Türküsü"nden söz ediyorum. "Salkımsöğütün Türküsü" 1968'de Yeni Dergi'nin açtığı "Eleştiri Yarışması"na yolladığı ve birincilik kazandığı yazısının başlığı. 20'li yaşlarına yeni adım atmış Evin bu yazıda iki tutkusunu, müzik ve şiiri, müzik ve edebiyatı birleştiriyor. Nâzım Hikmet'in şiirinideki müziği araştırıyordu.

O günden bugüne nice yıllar, nice yazılar geçti. Evin İlyasoğlu'nun hepimizin müzik kültüründe payı oldu. Kitaplarıyla, dergilerdeki ve Cumhuriyet'teki yazılarıyla, hazırladığı sayısız radyo programıyla, verdiği seminerler ve konferanslarla ülkemizde nitelikli müziğin yayılmasına, anlaşılmasına, sevilmesine katkıda bulundu.

Bugün kitapçı raflarında yerini alan kitap işte bütün bu yıllar içinde yazdığı yazılardan yeniden kurgulanmış bir seçki. "Söyleşiler", "Portreler" ve "Değinmeler" diye üç bölümden oluşuyor. Müzik dünyasında tarih içinde, coğrafya içinde, türler arasında eşsiz bir yolculuk. Yüzlerce besteci, yorumcu, müzisyen, gençler, yaşlılar, aramızdan ayrılmış olanlar, yanı başımızdakiler... Bildiklerimiz, bilmediklerimiz... Hani "kaleydoskop" denilen büyülü rengârenk dürbünler vardır ya, aynen öyle... Sayfaları değiştirdikçe renkler, tatlar, zenginlikler de değişiyor. Harika bir kaynak!

Bu yazıyı yazarken önceki akşam Boğaziçi Üniversitesi konserlerinde dinlediğim Gürcü bir ateş parçası, bir volkan niteliğindeki piyanist Khatia Buniatishvili'nin hayat verdiği Lizst'in piyano sonatı olsun, Stravinski'nin "Petruşka" balesinden bölümler olsun, içimde büyüyüp duruyor. Fırtına gibi esti, tüm dinleyicileri yaktı tutuşturdu ve yeniden hayata kavuşturdu 27 yaşındaki piyanist!

Evin İlyasoğlu'na hem yeni kitabı hem de bu konserler için sonsuz teşekkürler.

Zeynep Oral, Cumhuriyet, 21 Mart 2014

 Salkımsöğütün Türküsü kitabını incelemek için tıklayın.

Kapat