İstanbul'da doğan Gül Sabar Alman Lisesi'ne devam ederken Istanbul Beledive Konservatuvar 'nda Lamia Anday'ın eğitiminde şan çalışmalarına başlamış ve onun eğitiminde konservatuvarı bitirmiştir.
1970'te konservatuvar öğrencisiyken korist sanatçı olarak Istanbul Belediye Operası'na kabul edilmiş, daha sonra solist sanatçı kadrosuna atanmıştır. Mozarteum Yaz Akademisi'nde ünlü soprano Emmy Loose ile şan ve Lied çalişmıştır. Şan çalışmalarını İstanbul Devlet Operası'nda Ottavio Gallo ve Sabahat Tekebaş ile sürdüren sanatçı operada yorumlamış olduğu partilerin yanı sıra çeşitli resitaller ve oda müziği konserleri vermiştir.
Sanatçı 1981' den 2008'e kadar İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü'nde şan hocalığı yapmıştır. Halen operada solistliğinin yanı sıra şan pedagogu olarak görev yapmaktadır.
Gül Sabar 1967-1971 yılları arasında İstanbul Radyosu'nda, "Liedler ve Ozanlar", "Yüzyıllar Boyu Müzik", "Operetler ve Müzikaller" adlı programları hazırlamış, daha sonra İstanbul Devlet Operası programına alınmış ve opera bünyesinde sahnelenmiş olan Carl Orffun "Carmina Burana", Verdinin "Attila", A. von Zemnlinsky'nin "Bir Floransa Trajedisi", Offenbachn "Paris Hayatı", Rossini'nin "italya da bir Türk", L. Bernstein'ın "Tahiti Macerası", M. Ravel'in lspanyol Saati", B. Bartok'un "Mavi Sakal", D. Cimarosa'nın "Gizli Nikah", G. Ph. Telemann'ın "Don Kişot Komaho'nun Düğününde" ve Paisiel lo'nun "Sevil Berberi" adlı eserlerin çeviri ve prozodilerini yapmış, esas gorevinin yanı sıra çeşitli dönemlerde kurumun dramaturji-konser ve plan-program bölümlerinde kendisine verilmiş olan ek görevleri yürütmüş, opera kurumu yayınlarına çeviriler yapmıştır.
Kendisi ayrica 2002'de Melodi.Net müzik portalında "Şan Eğitimi' sayfasını hazırlamıştır.

Gül Sabar - Yazarın kitapları

Kapat