İstanbul’da doğdu. 1991 yılında İ.T.Ü Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitim Bölümüne 3 Telli Klasik Kemençe öğrencisi olarak girdi. Burada kemençe eğitimine Ahmet Kadri Rizeli ile başlayan Sevinç, İhsan Özgen ile devam ederek İhsan Özgen’in sınıfından 2001 yılında mezun oldu. 2004-2005 yılları arasında Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Müziği Anasanat Dalı’nda Yüksek Lisans Eğitimini, 2012 yılında Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sanatta Yeterlik Programını tamamladı.

2005-2009 yılları arasında Haliç Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarında 3 Telli Klasik Kemençe Öğretim görevlisi olarak çalıştı.

2005-2010 yılları arasında Cemal Reşit Rey Türk Müziği topluluğunda koro sanatçısı ve solist olarak yer alan sanatçı bu toplulukla beraber yurt içi ve yurt dışında çeşitli konserler verdi. 2011 yılında Dönüş Yolu adlı bir albüm çalışması yaptı.

İ.T.Ü Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Oda Orkestrası, İstanbul Oda Orkestrası, İzmir Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Makedonya Senfoni Orkestrası, Saraybosna Filarmoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Aşkın Ensemble gibi toplukların olağan konserlerine solist olarak katılan Hatice Doğan Sevinç ayrıca Lale Women Ensemble ile Amsterdam ve Boston ‘da konserler verdi. Aynı toplulukla kaydettikleri Dilhayat Kalfa adlı albüm 2017 yılında Kalan Müzik tarafından yayınlandı.

2017 yılı Nisan ayında Cameristi della Scala orkestrası eşliğinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Münir Nurettin Beken’in “İkili Konçerto”sunun Dünya Prömiyerini gerçekleştirdi. 2018 yılında Üç Telli Klasik Kemençe İçin Tek Tel Üzerinde Parmak Alıştırmaları adlı kitabı Pan Yayıncılık tarafından yayınlandı.

2009 yılı Ocak ayından itibaren İ.T.Ü Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2016 Mart ayında yardımcı doçent kadrosuna atandı. 2018 yılında doçent olan Sevinç aynı kurumda görevine devam etmektedir.

Hatice Doğan Sevinç - Yazarın kitapları

Kapat