Öğrenmenin Yaşı Yok

Yetişkinler piyano çalmayı pek bir karizmatik bulur. Müzik kelimesini neredeyse tamamlayan bu büyülü çalgıya bakıp iç geçirdiğiniz ya da çalanlara imrenerek baktığınız oldu mu? Ya da tuşları arasında parmaklarınızı gezinirken hayal ettiğiniz? Büyük bir hevesle o tuşlara dokunmak istediniz, ama kafanıza göre bastığınız tuşlardan çıkan sesler sizi hiç tatmin etmedi... Kendi kendimize piyano çalmayı öğrenebilir miyiz? Eğer doğru bir kılavuzunuz varsa bu mümkün. Üstelik bunun için 6-7 yaşlarında olmak gerekmiyor. İşte tam da "Bu yaştan sonra piyano mu öğrenilir canım!" diyenler için bir kılavuz kitap yayımlandı. Çok iyi bir piyanist olma şansını ne kadar zorlarsınız o bilinmez , ama en azından bu kitapla kendinizi tatmin edecek bir düzeye gelmek olası. Pan Yayınları'ndan çıkan Kendi Kendine Kolay Piyano Metodu'nu Marmara Üniversitesi eğitmenlerinden Filiz Kamacıoğlu hazırlamış. Kamacıoğlu, eğitimciliği sırasında tanık olduğu gözlem ve deneyimleri bir kenara not ederek bu kitapta toplamış anlaşılan. Yalnız bu kılavuzu elinize almadan önce nota okuyabilme yeteneğine sahip olmanız gerekiyor.

Kitapta notaların piyanodaki yerleri, bazı parçaların "eksik ölçü" ile başlama özelliği, etütler, arpejler ve bazı eserlerden örnekler verilmiş. Tüm bunlar gayet anlaşılır ve rahat okunabilir bir üslupta ele alınmış. Ama herşeyin başı doğru bir teknikle çalmaktan geçiyor. Çok basit bir melodi de çalsanı, notaları ve eseri çözmüş de olsanız, parmakların tuşlara doğru oturması, bileklerin doğru duruşu ve doğru bir oturuş olmadan bu işi kavramış olmanız çok zor. Yazar, kitabının ilk başlarında tam da bundan söz ediyor.

Eğitim Fakültesi eğitmenlerinden olan yazar, müzik öğretmeni yetiştirirken öğretmen adaylarının en çok eşlik yapmakta zorlandıklarını keşfetmiş. Onu bu kılavuz kitabı yazmaya iten bir neden de aslında bu sorun olmuş. Klavye hâkimiyetini arttıracak, şarkılara eşlik yapmanın kolay yöntemlerini gösterecek bir kılavuz hazırlamak isteyince, işte bu kitap ortaya çıkmış.

Öğretmen, öğrenci ya da piyanoya yeni başlayan hevesli bir yetişkinseniz, bir eğitmenin tecrübeleri ile hazırlanan bu kılavuz işinize yarayabilir.

Arzu Haksun Güvenilir, İyi Kitap, sayı 35, Ocak 2012

Kendi Kendine Kolay Piyano Metodu'nu incelemek için tıklayın.

Kapat