1960 yılında İstanbul Üsküdar’da doğdu. Klasik lise eğitimini Haydarpaşa Lisesi’nde tamamladı. 1984 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu. 1986 senesinde ise İTÜ Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1984-1996 yılları arasında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda tanbur öğretim görevlisi olarak çalışan Hakan Talu, yurtdışında Sydney Opera House, Carnegie Hall, New York Town Hall, Hamburg Filarmoni, Metropolitan Müzesi, Tac Mahal, İskenderiye Kütüphanesi, Kahire Mevlevîhanesi gibi birbirinden farklı mekânlar ile Atina, Edinburgh, Hong Kong, Melbourne, Tokyo, Monte Carlo, Delhi Jahan-e Khusrau, Seul gibi çok sayıda uluslararası festivalde klasik Türk müziği konserleri verdi..

Konserler yanında yurtiçinde İTÜ, Boğaziçi, ODTÜ gibi çeşitli üniversiteler ile yurtdışında Harvard, Stanford, UCLA, British Colombia üniversitelerinde ve BBC, SBS, ABC, CNN, NBS, Euro News televizyon ve radyolarında Türk müziği hakkında konuşmalara katıldı.

Türk dinî müzik formlarının tanıtıldığı Türkçe/İngilizce kitapçıklı Kâni Karaca’nın solist olduğu Aşk İle albümünün yanı sıra, Mevlevi Müziği, Tanburî Cemil Bey, Sevdim Seni, Sislendi Hava; Buhurizâde Mustafa Itrî’nin anısına Türkçe/İngilizce kitapçıklı Yenikapı Mevlevîhanesi, Denizde Akşam, Yaşayan Gelenek albümlerini yayınladı.

Hakan Talu 1987 senesinde yetişmiş tanbur sanatçısı olarak girdiği TRT İstanbul Radyosu’nda 2018 yılına kadar çalıştı ve 2018’de emekli oldu. Radyoda çalıştığı sürede tanbur sanatçılığı yanında İcra Denetim Kurulu üyeliği ile “Türk Müziğinde Formlar” ve “Müzik Sohbeti” adlı radyo programlarını hazırladı ve sundu.

İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nda danışma kurulunda olan Hakan Talu yurtiçi, yurtdışı konserleri ile sanat yaşamına devam etmekte, müzik sektöründeki çeşitli albümler ile belgesellere yönetmen, tanburî ve besteci olarak katkıda bulunmaktadır.

Hakan Talu - Yazarın kitapları

Kapat